7 خرداد 1401 08:29

مکمل سیتی کولین

سیتی کولین مهم‌ترین پیش‌ساز فسفاتیدیل کولین در سلول‌های مغزی است. این ماده همچنین در ساخت و ترمیم DNA و RNA، همچنین ساخت گیرنده‌های عصبی و جلوگیری از تجزیه اتانول آمین و اینوزیتول نقش بسیار مهمی ایفا می‌نماید.
مکمل سیتی کولین نقش بسزایی در بازسازی سلول‌های عصبی و جلوگیری از تخریب بیش‌تر آن‌ها پس از تجربه ایسکمی در مغز(کاهش خون و اکسیژن رسانی) و سکته مغزی دارد. این ماده همچنین در تسریع روند بهبود ضایعات مغزی و افزایش هوشیاری و فعالیت مغز تاثیر بسزایی دارد.
در بیمارانی که سکته مغزی را تجربه کرده‌اند،مکمل بهبود عملکرد مغز سیتی کولین به عنوان یک ماده بسیار موثر می‌تواند در توان‌بخشی مجدد و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. همانطور که مطلع هستید محصول مکمل تقویت حافظه ویمکسیر، یک مکمل تغذیه‌ای خوراکی بسیار موثر در تقویت حافظه است.

مکمل سیتی کولین

درمان دارویی اختلالات عروق مغزی در آغاز قرن بیستم معرفی شد. از آن زمان، بسیاری از مطالعات بر اختلالات و شناسایی الگوهای خاصی از نقص های شناختی مرتبط با آنها متمرکز شدند.

با این وجود، سیتی کولین ثابت کرده است که یک درمان معتبر در بیماران مبتلا به پاتوژنز عروق مغزی برای اختلالات حافظه است. آنالیز انجام شده بر روی کل پایگاه داده موجود از مطالعات بالینی انجام شده با این ترکیب، شواهد تجربی حاصل از مطالعات تأیید می کند که اعمال بیولوژیکی متعدد آن را در بازیابی ساختارهای لیپیدی سلولی و برخی عملکردهای انتقال دهنده عصبی بسیار چشمگیر و خیره کننده بوده است.

سیتی کولین به عنوان یک محافظ عصبی در درمان سکته مغزی حاد و اختلالات شناختی عروقی استفاده می شود. مطالعات تجربی نشان داد که این ماده میزان انفارکتوس مغزی را کاهش می دهد و درجه بهبود عملکردی را افزایش می دهد. چند کارآزمایی بالینی شواهدی مبنی بر اثربخشی مکمل سیتی کولین در 24 ساعت اول سکته مغزی ایسکمیک یا خونریزی مغزی در بهبود عملکردهای عصبی ارائه کرده اند. سیتی کولین در اختلالات حافظه و رفتاری در بیماران مسن مبتلا به بیماری های مزمن عروق مغزی موثر است. استفاده از آن در سکته مغزی و اختلالات شناختی عروقی بی خطر است.

سیتی کولین با فعال کردن سیستم کولینرژیک مرکزی، سطح هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک پلاسما ACTHرا نیز افزایش می‌دهد و سطح سرمی تیروتروفینTSH را تقویت می‌کند. تحریک گیرنده های مرکزی نیکوتین و موسکارینی سطح سرمی هورمون رشد GH  و هورمون لوتئین کننده LH  را افزایش می‌دهد. این فعالیت بر روی سیستم کولینرژیک که تغییرات متابولیسم استیل کولین در آن یکی از علل اصلی بیماری های مربوط به اختلالات حافظه است مثل بیماری آلزایمر AD به مقدار قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

فعالیت بیولوژیکی سیتی کولین نقش احتمالی آن  را در بهبود حافظه پیشنهاد کرده است. همچنین با این تفسیر نقش سیتی کولین به عنوان ماده‌ای جهت جلوگیری از زوال عقل به فعالیت بیولوژیکی آن برمی‌گردد.

مکمل سیتی کولین مغز

بیش از 11000 نفر از جمله بیماران و داوطلبان برای ارزیابی اثرات درمانی سیتی کولین مورد مطالعه قرار گرفتند. 1372 نفر از این بیماران در مطالعات مربوط به اثربخشی سیتی کولین در سکته مغزی ایسکمیک حاد وارد شدند و با هم در یک آنالیز در این مطالعات گردآوری شدند. این تجزیه و تحلیل نشان داد که این ماده احتمال بهبودی کامل را پس از سه ماه از سکته مغزی متوسط تا شدید افزایش می‌دهد که در عرض 24 ساعت از رویداد تجویز شود. اثر درمانی آن با فعالیت بازگرداننده آن در سطوح PtdCho مرتبط است که پس از سکته مغزی کاهش می یابد.

در بیماران سکته مغزی به نظر می رسد یک مشکل خاص در ارائه کارآمد سیتی کولین در خون به اندازه کافی برای اثربخشی وجود داشته باشد. همچنین برای جلوگیری از آن تفاوت در نتایج مشهود بین مطالعات انجام شده توسط تزریق داخل وریدی IV  دارو و تجویز خوراکی، بیشتر آماده سازی موثر برای تجویز خوراکی پیشنهاد می شود.

سیتی کولین و درمان نقایص شناختی

درمان نقایص شناختی از سال‌های اول قرن گذشته از نیاسین شروع شد و تا امروز ادامه دارد. همچنین تلاش‌هایی برای درمان علائم کاهش عروق مغزی انجام شده است. در آغاز دهه 1980، سیتی کولین پس از استفاده در درمان سکته مغزی در این مناطق بالینی مورد استفاده قرار گرفت. در بیشتر مطالعات بالینی با سیتی کولین حافظه نقطه پایانی اصلی در ارزیابی اثربخشی بوده است. یک پایگاه داده تجربی بزرگ از مطالعات تجربی در مورد حافظه و یادگیری وجود دارد که بر روی حیوانات مسن تحت درمان با سیتی کولین انجام شده است. اکثر این مطالعات نشان می دهد که درمان با سیتی کولین نقایص شناختی را بهبود می بخشد.

مطالعات بر روی حافظه در افراد مسن مبتلا به اختلالات حافظه، اما بدون زوال عقل بر تنوع پیامدهای مثبت استفاده از سیتی کولین تمرکز دارد. حافظه یک متغیر بسیار پیچیده و چند بعدی برای تعیین کمیت در انسان است. و در نتیجه، نتایج حاصل از مطالعات مختلف ارزیابی حافظه ، بدون روش خاص ارزیابی حافظه، لزوماً همگن و قابل مقایسه نیستند.

دیده‌ایم که مطالعاتی که سعی در شناسایی الگوهای خاص اختلالات عروقی در زوال عقل دارند، هنوز قادر به تعریف یک مدل شناختی قطعی و قابل اعتماد از عملکرد این بیماران نیستند. در نتیجه، تلاش برای اعمال سیستماتیک یک پارامتر حافظه خاص برای ارزیابی اثربخشی درمان در این زمینه بالینی تقریباً غیرممکن است. این احتمال وجود دارد که اختلالات حافظه توسط سایر اختلالات منتسب به عملکرد اجرایی از جمله توجه اثر پذیرد. اما با تمام این اوصاف سیتی کولین یک درمان معتبر برای بیماران مبتلا به اختلالات مزمن عروق مغزی یا با مشکلات حافظه است.

و در ادامه:

سیتی کولین یک ماده شیمیایی در مغز است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. به عنوان یک دارو، از طریق خوراکی به عنوان مکمل یا به صورت تزریق در ورید به روش IV یا به عنوان تزریق به عضله مصرف می شود.

در ژاپن و اروپا، این ماده در ابتدا به عنوان یک داروی تجویزی برای کمک به بهبود حافظه، تفکر و عملکرد مغز در افرادی که در حال بهبودی از سکته مغزی بودند استفاده می شد. این فرآورده در درجه اول به عنوان یک مکمل غذایی در ایالات متحده استفاده می شود.

سیتی کولین به صورت خوراکی یا تزریقی برای کمک به بهبود عملکرد حافظه به دلیل افزایش سن، بهبود عملکرد شناختی در افراد مبتلا به آلزایمر و کمک به بهبود در بیماران سکته مغزی مصرف می شود. همچنین برای بیماری پارکینسون، اختلال دوقطبی سایر بیماری های مغز  همچنین تنبلی چشم و گلوکوم استفاده می شود. اما هیچ تحقیق علمی خوبی برای حمایت از کاربردهای دیگر وجود ندارد.

سیتی کولین چگونه کار می کند؟

به نظر می رسد سیتی کولین یک ماده شیمیایی در مغز به نام فسفاتیدیل کولین را افزایش می دهد. این ماده شیمیایی مغز برای عملکرد آن مهم است. همچنین ممکن است مقدار سایر مواد شیمیایی که پیام‌ها را در مغز ارسال می‌کنند افزایش دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Iranآخرین به روز رسانی آمار کرونا در ایران: Loading...
کل موارد مبتلا به کرونا0
موارد مبتلای جدید0
کل فوت شدگان0
فوت شدگان اخیر0
کل بهبودیافتگان کرونا0
مبتلایان فعلی0
مبتلایان حاد0
Case/1M0
Deaths/1M0
Total Tests0
Tests/1M0