8 تیر 1401

ریتالین قرص شب امتحان

فصل امتحانات دانش آموزان و زمان کنکور که آغاز می شود مباحث امتحان هم داغ می شود. همه به ویژه خانوداه ها بیش از هر زمان دیگر به نتیجه امتحانات و نحوه درس خواندن آنها حساس می شوند و برای گرفتن نتیجه خوب اقداماتی مانند گرفتن معلم خصوصی و تمرین بیشتر با فرزندان و توجه بیش از حد را به کار می گیرند. اما گاهی همه اینها جواب نمی دهد و دانش آموزان و دانشجویان به مصرف دارو و به اصطلاح قرص شب امتحان متوسل می شوند.

در زمان برگزاری امتحانات توصیه به دوپینگ از سوی همکلاسان با مصرف برخی داروها برای شب‌های امتحان به اوج می رسد. غافل از اینکه مصرف اندک و موقت برخی از این داروها، مثل “ریتالین” عوارض وحشتناکی مثل افسردگی، اعتیاد، توهم، چاقوکشی و مرگ به دنبال دارد.

طی سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد مربوط به داروهای مخدر با ۲ هزار و ۴۱۷ فوتی بوده است. از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۱ نفر بر اثر مصرف “متادون”، ۲۲۴ نفر” ترامادول “و ۹۲ نفر نیز سایر داروهای مخدر جان باخته اند.
در این مدت هزار و ۷۴ نفر نیز بر اثر مصرف مواد مخدر، ۲۸۲ نفر مواد محرک و هزار و ۵۶۹ نفر بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست دادند.

قرص شب امتحان

متیل فنیدیت با نام تجاری «ریتالین» نام دارویی است که در ابتدا برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن به به بازار آمد اما به تدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد، می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند نیز استفاده کرد.

قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین (مانند قرص های اکستازی) دارد و متاسفانه در سال های اخیر مصرف خودسرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش است.

دانشجویان پزشکی بیش از همه گرفتار ریتالین

درمانگر و پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: از نخستین روز ورود این دارو به بازار سوء استفاده از آن نیز شروع شد. رایج‌ترین سوءاستفاده توسط دانشجویان پزشکی صورت می‌گرفت.

محمد رضا قدیر زاده افزود: این دانشجویان در طول دوران تحصیل با خواص این دارو آشنا می‌شوند. از طرفی فشار و سنگینی درس و امتحان و کشیک، آنها را مستعد استفاده‌ نادرست از آن می‌کند. غافل از اینکه خیلی زود گرفتار اعتیاد به این دارو می شوند و خلاصی از این اعتیاد خانمانسوز کار ساده ای نیست.

با تازه ترین اخبار، همراه ما باشید.

منبع خبر: https://www.phana.ir/

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Iranآخرین به روز رسانی آمار کرونا در ایران: Loading...
کل موارد مبتلا به کرونا0
موارد مبتلای جدید0
کل فوت شدگان0
فوت شدگان اخیر0
کل بهبودیافتگان کرونا0
مبتلایان فعلی0
مبتلایان حاد0
Case/1M0
Deaths/1M0
Total Tests0
Tests/1M0