18 مرداد 1401

از کجا بفهمیم سرطان مغز داریم

همه تومورهای مغزی علائم ایجاد نمی کنند. پزشک شما ممکن است حتی برخی (مانند تومورهای غده هیپوفیز) را پیدا نکند، مگر اینکه آزمایش تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI را به دلیل دیگری انجام دهد. علائم بسیاری از سرطان مغز وجود دارد. اما برخی از آن ها به دلیل بیماری های دیگر نیز ایجاد می شوند. تنها راه برای اینکه مطمئن شوید چه چیزی باعث این علائم می شود؛ آزمایش است.

علائم می تواند ناشی از:

توموری که به سایر قسمت‌های مغز شما فشار می‌آورد یا به آن‌ها نفوذ می‌کند و آن ها را از کار کردن آنطور که باید باز می‌دارد. تورم در مغز ناشی از تومور یا التهاب اطراف آن است.
سرطان مغز اولیه و متاستاتیک علائم مشابهی دارند.

علائم

سردرد

حدود نیمی از افراد مبتلا به سرطان مغز دچار سردرد می شوند. خود تومور درد ایجاد نمی کند. اما همانطور که رشد می کند، می تواند بر اعصاب حساس و رگ های خونی مغز فشار بیاورد. سردرد می تواند چند ساعت طول بکشد. آنها می توانند احساس کسل کننده، درد، تپش یا ضربان داشته باشند. آنها اغلب در صبح بدتر می شوند یا می توانند هنگام سرفه یا ورزش شعله ور شوند. پزشک شما می تواند دارویی برای کمک به کنترل درد تجویز کند.

ضعف
مسائل مربوط به تعادل

مخچه، ناحیه ای در قسمت پایینی مغز، هماهنگی و تعادل شما را کنترل می کند. این ناحیه به شما کمک می کند تا روی پاهای خود ثابت نگه دارید. یک تومور در مخچه می تواند تعادل شما را از بین ببرد و باعث شود که اشیاء را بیاندازید. اگر مشکل تعادل دارید، به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. ممکن است به یک واکر یا عصا نیاز داشته باشید تا به شما کمک کند تا با خیال راحت در اطراف خود حرکت کنید. کفش هایی با کفی غیر لغزنده بپوشید و از راه رفتن روی سطوح ناهموار یا لغزنده خودداری کنید.

تشنج
تغییرات در تمرکز، حافظه، توجه یا هوشیاری

دلیل فراموشکاری هم می تواند به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان های آن باشد. تومورها بسته به محل آن ها می توانند به حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آسیب بزنند. شیمی درمانی و سایر درمان ها بر تمرکز تأثیر می گذارد.

حالت تهوع، استفراغ

اگر یک تومور به نواحی خاصی از مغز فشار بیاورد، می تواند معده را بیمار کند. درمان‌های سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی نیز باعث تهوع و استفراغ می‌شوند. داروهای «ضد استفراغ» حالت تهوع را برطرف می کند. آنها در یک مایع، قرص، و کپسول – یا به عنوان یک شیاف در صورتی که شخص بیش از حد بیمار است که دارو را نمی بلعد، عرضه می شود.

مشکلات بینایی

ناحیه ای از مغز به نام لوب اکسیپیتال، تصاویری را که چشمان شما می بیند پردازش می کند. تومور در این قسمت از مغز می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. تاری دید، دوبینی و لکه های شناور همگی می توانند نشانه های تومور مغزی باشند. ممکن است هنگام ایستادن یا تغییر موقعیت سریع، بینایی خاکستری شود. اگر این علائم را دارید، برای آزمایش بینایی به پزشک مراجعه کنید. جراحی و سایر درمان‌هایی که تومور را کوچک می‌کنند و می‌توانند مشکلات بینایی را بهبود بخشند.

مشکلات گفتار و زبان

سرطان می تواند بخش هایی از مغز را که به صحبت کردن و پردازش زبان کمک می کند، تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است برای یافتن کلمات مناسب مشکل داشته باشید یا هنگام توصیف اشیاء کلمات را با هم مخلوط کنید. (مثلاً “صندلی” به جای “میز”). همچنین درک آنچه دیگران می گویند یا دنبال کردن مکالمه می تواند سخت تر باشد.

تغییرات تدریجی در ظرفیت فکری یا واکنش عاطفی

بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان مغز تغییرات شخصیتی یا خلقی دارند. بیشتر از حد معمول احساس عصبانیت، گوشه گیری، مضطرب یا تحریک پذیری می کنید. برخی از این تغییرات ممکن است بخشی از پاسخ شما به تشخیص و درمان سرطان باشد. برخی دیگر از زمانی شروع می شوند که تومور به مناطقی از مغز شما رشد کند که خلق و خو و احساسات را کنترل می کند. با پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنید. درمان می تواند به شما کمک کند آنچه را که از سر می گذرانید مدیریت کنید.

گاهی اوقات علائم سرطان مغز آنقدر آهسته بروز می کنند که شما و خانواده تان متوجه مشکل نمی شوید. در موارد کمتر، آنها به سرعت ظاهر می شوند و به نظر می رسد که شما در حال سکته مغزی هستید.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود؟ اگر هر یک از علائم زیر را دارید؛ کمک پزشکی فوری بگیرید:

استفراغ مداوم و بی دلیل

دوبینی یا تاری دید بدون دلیل، به خصوص فقط در یک طرف

بی حالی یا افزایش خواب آلودگی

تشنج های جدید

الگوی جدید یا نوع سردرد

تصور می شود سردرد یکی از علائم شایع سرطان مغز است، اما ممکن است تا زمانی که مدتی به این بیماری مبتلا نشده باشید، سردرد سراغ شما نیاید. اگر متوجه تغییر قابل توجهی در الگوی سردرد خود شدید، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که به بیمارستان بروید.

اگر تومور مغزی دارید، هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن نسبتاً ناگهانی یا سریع علائم، مستلزم مراجعه به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان است. مراقب علائم زیر باشید:

تشنج

تغییرات در وضعیت ذهنی، مانند خواب آلودگی بیش از حد، مشکلات حافظه، یا ناتوانی در تمرکز

تغییرات بینایی یا سایر مشکلات حسی

مشکل در گفتار یا بیان خود

تغییرات در رفتار یا شخصیت

مشکل در راه رفتن

تهوع یا استفراغ مداوم (به ویژه در افراد میانسال یا مسن)

تب ناگهانی به خصوص بعد از شیمی درمانی

علائم سرطان مغز

انواع سرطان مغز

هنگامی که سرطان مغز تشخیص داده می شود، یادگیری هرچه بیشتر در مورد آن می تواند در انتخاب بهترین درمان کمک کند. این راهنما به شما انواع سرطان مغز و نحوه درمان آنها را نشان می دهد.

جایی که سرطان مغز شروع و گسترش می یابد.

تومور مغزی توده ای از سلول ها در مغز است که طبیعی نیستند. دو گروه کلی از تومورهای مغزی وجود دارد:

 1. تومورهای مغزی اولیه از مغز شروع می شوند و تمایل دارند در آنجا باقی بمانند.
 2. تومورهای ثانویه مغزی شایع ترند. این سرطان ها از جای دیگری از بدن شما شروع می شوند و به مغز می روند. سرطان های ریه، سینه، کلیه، روده بزرگ و پوست از شایع ترین سرطان هایی هستند که به مغز شما سرایت می کنند.

برخی از تومورهای مغزی حاوی سلول های سرطانی هستند و برخی دیگر اینگونه نیستند:

 • تومورهای خوش خیم مغز سلول سرطانی ندارند. آنها به کندی رشد می کنند، اغلب می توانند برداشته شوند و به ندرت به بافت مغز اطراف خود گسترش می یابند. اگر به نواحی خاصی از مغز فشار بیاورند می توانند باعث ایجاد مشکل شوند. بسته به بخشی از مغز که در آن قرار دارند، ممکن است تهدید کننده زندگی باشند.
 • تومورهای بدخیم مغز دارای سلول های سرطانی هستند. برخی به سرعت و برخی دیگر به کندی رشد می کنند. آنها می توانند به بافت مغز سالم در نزدیکی حمله کنند. تومورهای بدخیم به ندرت فراتر از مغز یا نخاع گسترش می یابند.

درجات تومورهای مغزی

تومورها بر اساس طبیعی یا غیرطبیعی بودن سلول ها درجه بندی می شوند. پزشک از این اندازه گیری برای کمک به برنامه ریزی درمان استفاده خواهند کرد. درجه بندی همچنین ایده ای درباره سرعت رشد و گسترش تومور می دهد.

 • درجه 1. سلول ها تقریباً طبیعی به نظر می رسند و به کندی رشد می کنند. بقای طولانی مدت محتمل است.
 • درجه 2. سلول ها کمی غیر طبیعی به نظر می رسند و به کندی رشد می کنند. تومور ممکن است به بافت مجاور گسترش یابد و ممکن است در درجه ای تهدید کننده زندگی باشد.
 • درجه 3. سلول ها غیرعادی به نظر می رسند و به طور فعال در بافت مغز نزدیک رشد می کنند. این تومورها تمایل به بازگشت دارند.
 • درجه 4. سلول ها غیر طبیعی ترین به نظر می رسند و به سرعت رشد و گسترش می یابند.

برخی از تومورها تغییر می کنند. به ندرت، برخی از تومورهای خوش خیم می توانند بدخیم شوند و یک تومور درجه پایین تر ممکن است در درجه بالاتر بازگردد.

انواع تومورهای مغزی

در بزرگسالان، شایع ترین انواع سرطان مغز عبارتند از:

 1. آستروسیتوم. اینها معمولاً در بزرگترین بخش مغز تشکیل می شوند. آنها در نوع معمولی سلول های ستاره ای شکل به نام آستروسیت شروع می شوند. آنها می توانند هر درجه ای باشند. آنها اغلب باعث تشنج یا تغییر در رفتار می شوند. آستروسیتوم ها معمولاً در سراسر مغز پخش می شوند و با بافت های دیگر ترکیب می شوند. اما همه این تومورها رفتار یکسانی ندارند. برخی به سرعت رشد می کنند و برخی به کندی رشد می کنند. همه آنها به بافت دیگری تبدیل نمی شوند.
 2. مننژیوم. اینها شایع ترین تومورهای مغزی اولیه در بزرگسالان هستند. آنها به احتمال زیاد در دهه 70 یا 80 زندگی شما رخ می دهند. آنها از مننژها، پوشش داخلی مغز شروع می شوند. آنها می توانند درجه 1، 2 یا 3 باشند. آنها اغلب خوش خیم هستند و به کندی رشد می کنند.
 3. الیگودندروگلیوما. این ها در سلول هایی تشکیل می شوند که پوششی را ایجاد می کنند که از اعصاب محافظت می کند. آنها معمولاً درجه 1، 2 یا 3 هستند. معمولاً به آرامی رشد می کنند و پخش نمی شوند.

انواع سرطان مغز که کمتر شایع هستند؛ عبارتند از:

 1. اپاندیموم. این سرطان نادر در مغز یا نخاع شما شکل می گیرد. در سلول هایی که بطن ها را می پوشانند (فضاهای پر از مایع در مغز) و همچنین در کانالی که نخاع و مایع مغزی نخاعی (CSF) را نگه می دارد شروع می شود. آنها می توانند رشد سریع یا کند رشد داشته باشند. اگر به سرعت در حال رشد باشند، اپندیموم آناپلاستیک نامیده می شوند. این تومورها در امتداد CSF گسترش می یابند اما به بافت طبیعی مغز گسترش نمی یابند. تقریبا نیمی از اپاندیموم ها در کودکان زیر 3 سال تشخیص داده می شوند، اما می توانند بزرگسالان را نیز درگیر کنند.
 2. گلیوماهای مختلط اینها از بیش از یک نوع سلول تشکیل شده اند. آنها می توانند شامل الیگودندروسیت ها، آستروسیت ها و سلول های اپاندیمی باشند.
 3. تومورهای گلیال و عصبی مخلوط. این سلول ها از سلول های گلیال و سلول های عصبی تشکیل شده اند. آنها تمایل دارند بر کودکان و بزرگسالان جوان تأثیر بگذارند. آنها شامل گانگلیوگلیوما، زانتوآستروسیتومای پلئومورفیک (PXA) و یک تومور نوروپی تلیال دیسمبری پلاستیک (DNET) هستند.
 4. تومورهای نورواکتودرمال اولیه (PNETS) در کودکان شایع‌تر هستند، اما می‌توانند بزرگسالان را نیز درگیر کنند. آنها از سلول های عصبی مرکزی نابالغ به نام سلول های نورواکتودرم شروع می شوند. این تومورها در کودکان کوچکتر از بزرگترها شایع ترند و معمولاً به سرعت رشد می کنند. شایع ترین PNET مدولوبلاستوما است که از مخچه شروع می شود. PNETS دیگر شامل پینئوبلاستوم است که از غده صنوبری شروع می شود. نوروبلاستوم ها از مغز یا نخاع شروع می شوند.

منبع نوشته: https://www.webmd.com/

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Iranآخرین به روز رسانی آمار کرونا در ایران: Loading...
کل موارد مبتلا به کرونا0
موارد مبتلای جدید0
کل فوت شدگان0
فوت شدگان اخیر0
کل بهبودیافتگان کرونا0
مبتلایان فعلی0
مبتلایان حاد0
Case/1M0
Deaths/1M0
Total Tests0
Tests/1M0