18 مرداد 1401

جلوگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است.
این یک بیماری پیشرونده است که با فقدان حافظه خفیف شروع می شود و احتمالاً منجر به از دست دادن توانایی انجام مکالمه و واکنش به محیط می شود. بیماری آلزایمر بخش هایی از مغز را درگیر می کند که فکر، حافظه و زبان را کنترل می کند. می تواند به طور جدی بر توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد. سیتی کولین به عنوان یک مکمل کمک درمان اثر بخش در کاهش و کنترل روند تولید پلاک های آملوئید بتا و همچنین ارتقاء عملکرد مغز، در بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نقش قابل توجهی دارد.

10 نشانه اولیه آلزایمر

از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می کند ممکن است از علائم آلزایمر یا سایر زوال عقل باشد. آلزایمر یک بیماری مغزی است که باعث کاهش آهسته حافظه، تفکر و مهارت های استدلال می شود. 10 علامت و نشانه هشدار دهنده وجود دارد. اگر متوجه هر یک از آنها شدید، آنها را نادیده نگیرید. یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید.

 1. از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می کند

  یکی از شایع ترین نشانه های بیماری آلزایمر، به ویژه در مراحل اولیه، فراموش کردن اطلاعات اخیر است. موارد دیگر عبارتند از فراموش کردن تاریخ ها یا رویدادهای مهم، پرسیدن سؤالات یکسان، و نیاز روزافزون به تکیه کردن به وسایل کمکی حافظه (مانند یادداشت های یادآوری یا دستگاه های الکترونیکی) یا اعضای خانواده برای کارهایی که قبلاً به تنهایی انجام می دادند. برای اطلاع از راه های تقویت حافظه کلیک کنید.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  گاهی اوقات فراموش کردن نام ها یا قرار ملاقات ها، اما به یاد آوردن آنها بعدا.

 2. چالش در برنامه ریزی یا حل مشکلات

  برخی از افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است تغییراتی را در توانایی خود برای توسعه و پیروی از یک برنامه یا کار با اعداد تجربه کنند. آنها ممکن است در پیروی از یک دستور العمل آشنا یا پیگیری صورت حساب های ماهانه مشکل داشته باشند. آنها ممکن است در تمرکز مشکل داشته باشند و انجام کارها بسیار بیشتر از قبل طول بکشد.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  مرتکب اشتباهات گاه به گاه هنگام مدیریت امور مالی یا صورت حساب های خانگی.

 3. مشکل در انجام وظایف آشنا

  افراد مبتلا به آلزایمر اغلب انجام وظایف روزانه را دشوار می دانند. گاهی اوقات ممکن است با رانندگی به مکان آشنا، سازماندهی فهرست مواد غذایی یا به خاطر سپردن قوانین یک بازی مورد علاقه دچار مشکل شوند.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  گهگاه برای استفاده از تنظیمات مایکروویو یا ضبط یک برنامه تلویزیونی به کمک نیاز دارید.

 4. سردرگمی با زمان یا مکان

  افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تاریخ، فصول و گذر زمان را از دست بدهند. آنها ممکن است در درک چیزی مشکل داشته باشند، اگر بلافاصله اتفاق نیفتد. گاهی اوقات ممکن است فراموش کنند که کجا هستند یا چگونه به آنجا رسیده اند.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  در مورد روز هفته گیج می شوید اما بعداً متوجه می شوید.

 5. مشکل در درک تصاویر بصری و روابط فضایی

  برای برخی افراد، داشتن مشکلات بینایی نشانه آلزایمر است. این ممکن است منجر به مشکل در تعادل یا مشکل در خواندن شود. آنها همچنین ممکن است در قضاوت مسافت و تعیین رنگ مشکل داشته باشند که باعث مشکلات رانندگی می شود.یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  تغییرات بینایی مربوط به آب مروارید.

 6. مشکلات جدید با کلمات در گفتار یا نوشتن

  افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند به احتمال زیاد در پیگیری یا پیوستن به مکالمه مشکل دارند. آنها ممکن است در وسط مکالمه متوقف شوند و ایده ای برای ادامه دادن نداشته باشند یا ممکن است خود را تکرار کنند. آنها ممکن است با واژگان مشکل داشته باشند، در نامگذاری یک شی آشنا مشکل داشته باشند یا از نام اشتباهی استفاده کنند (مثلاً «ساعت» را «ساعت عقربه ای» خطاب کنند).

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  گاهی اوقات در یافتن کلمه مناسب مشکل دارید.

 7. جاگذاری نادرست اشیا و از دست دادن توانایی بازیابی مراحل

  فردی که مبتلا به بیماری آلزایمر است ممکن است اشیا را در مکان های غیر معمول قرار دهد. آنها ممکن است چیزهایی را از دست بدهند و نتوانند برای یافتن دوباره گام‌های خود برگردند. او ممکن است دیگران را به دزدی متهم کند، مخصوصاً با پیشرفت بیماری.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  گاه به گاه اشیا را در جای نادرست قرار دهید و برای یافتن آنها مراحل را دوباره دنبال کنید.

 8.  قضاوت ضعیف

  افراد ممکن است تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم گیری تجربه کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است هنگام برخورد با پول از قضاوت ضعیف استفاده کنند یا کمتر به نظافت یا تمیز نگه داشتن خود توجه کنند.

  یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  هر چند وقت یکبار گرفتن یک تصمیم یا اشتباه اشتباه، مانند بی توجهی به تعویض روغن خودرو.

 9. کناره گیری از کار یا فعالیت های اجتماعی

  فردی که مبتلا به آلزایمر است ممکن است تغییراتی را در توانایی نگه داشتن یا دنبال کردن مکالمه تجربه کند. در نتیجه، او ممکن است از سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی یا سایر فعالیت ها کناره گیری کند. آنها ممکن است در هماهنگی با یک تیم یا فعالیت مورد علاقه مشکل داشته باشند.یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  گاهی احساس بی‌علاقگی به تعهدات خانوادگی یا اجتماعی.

 10. تغییر در خلق و خو و شخصیت

  افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییرات خلقی و شخصیتی را تجربه کنند. آنها می توانند گیج، مشکوک، افسرده، ترسناک یا مضطرب شوند. آنها ممکن است به راحتی در خانه، با دوستان یا زمانی که خارج از منطقه امن خود هستند ناراحت شوند.یک تغییر معمولی مرتبط با سن چیست؟
  ایجاد روش های بسیار خاص برای انجام کارها و تحریک پذیر شدن در صورت مختل شدن یک روال.

درمان آلزایمر

چه کسانی مبتلا به آلزایمر هستند؟

 • در سال 2020، 5.8 میلیون آمریکایی با بیماری آلزایمر زندگی می کردند.
 • افراد جوان ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شوند، اما کمتر شایع است.
 • تعداد افرادی که با این بیماری زندگی می کنند هر 5 سال بعد از 65 سالگی دو برابر می شود.
 • پیش بینی می شود که این تعداد تا سال 2060.1 تقریباً سه برابر شود و به 14 میلیون نفر برسد
 • علائم این بیماری می تواند برای اولین بار پس از 60 سالگی ظاهر شود و خطر ابتلا به آن با افزایش سن افزایش می یابد.

چه چیزی در مورد بیماری آلزایمر شناخته شده است؟

دانشمندان هنوز به طور کامل متوجه نشده اند که چه چیزی باعث بیماری آلزایمر می شود. احتمالاً یک علت واحد وجود ندارد، بلکه چندین عامل وجود دارد که می تواند هر فرد را متفاوت تحت تأثیر قرار دهد.

 • سن شناخته شده ترین عامل خطر برای بیماری آلزایمر است.
 • سابقه خانوادگی – محققان معتقدند که ژنتیک ممکن است در ایجاد بیماری آلزایمر نقش داشته باشد. با این حال، ژن ها با سرنوشت برابری ندارند. یک سبک زندگی سالم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. دو مطالعه بزرگ و طولانی مدت نشان می دهد که فعالیت بدنی کافی، رژیم غذایی مغذی، مصرف محدود الکل و سیگار نکشیدن ممکن است به افراد کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مطالعه، می توانید به یک پادکست کوتاه گوش دهید.
 • تغییرات در مغز می تواند سال ها قبل از ظهور اولین علائم شروع شود.
 • محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا تحصیلات، رژیم غذایی و محیط در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارند یا خیر.
 • شواهد علمی رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد رفتارهای سالم که از سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کنند، ممکن است خطر زوال ذهنی شناختی را نیز کاهش دهند.

علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر بخش طبیعی پیری نیست. مشکلات حافظه معمولاً یکی از اولین علائم هشداردهنده بیماری آلزایمر و زوال عقل مربوط به آن است. علاوه بر مشکلات حافظه، فردی با علائم بیماری آلزایمر ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را تجربه کند:

 • از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می کند، مانند گم شدن در یک مکان آشنا یا تکرار سوالات.
 • مشکل در رسیدگی به پول و پرداخت قبوض
 • مشکل در انجام وظایف آشنا در خانه، محل کار یا اوقات فراغت.
 • کاهش یا قضاوت ضعیف
 • قرار دادن اشیا به اشتباه و ناتوانی در ردیابی مراحل برای یافتن آنها.
 • تغییرات در خلق و خو، شخصیت یا رفتار.
 • حتی اگر شما یا کسی که می شناسید چندین یا حتی اکثر این علائم را داشته باشد، به این معنی نیست که بیماری آلزایمر است.

اگر مشکوک به بیماری آلزایمر هستید چه باید کرد؟

معاینه شدن توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به تعیین اینکه آیا علائمی که تجربه می‌کنید به بیماری آلزایمر مرتبط است یا شرایط قابل‌درمان‌تری مانند کمبود ویتامین یا عوارض جانبی دارو کمک می‌کند. تشخیص زودهنگام و دقیق همچنین فرصت هایی را برای شما و خانواده تان فراهم می کند تا برنامه ریزی مالی را در نظر بگیرید، دستورالعمل های قبلی را تدوین کنید، در آزمایشات بالینی ثبت نام کنید و نیازهای مراقبتی را پیش بینی کنید.

بیماری آلزایمر چگونه درمان می شود؟

مدیریت پزشکی می تواند کیفیت زندگی افراد مبتلا به آلزایمر و مراقبین آنها را بهبود بخشد. در حال حاضر هیچ درمانی شناخته شده برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. درمان به چندین حوزه می پردازد:

 • کمک به افراد برای حفظ سلامت مغز
 • مدیریت علائم رفتاری
 • کند کردن یا به تاخیر انداختن علائم بیماری

حمایت از خانواده و دوستان

در حال حاضر، بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر در خانه توسط اعضای خانواده مراقبت می شوند. مراقبت می تواند جنبه های مثبتی برای مراقب و همچنین شخصی که از او مراقبت می شود داشته باشد. ممکن است رضایت شخصی را برای مراقب به ارمغان بیاورد، مانند رضایت از کمک به یکی از اعضای خانواده یا دوست، و منجر به توسعه مهارت های جدید و بهبود روابط خانوادگی شود.

اگرچه اکثر مردم با کمال میل به عزیزان و دوستان خود مراقبت می کنند، اما مراقبت از فرد مبتلا به بیماری آلزایمر در خانه می تواند کار دشواری باشد و ممکن است گاهی اوقات سخت شود. هر روز چالش های جدیدی را به همراه دارد زیرا مراقب با سطوح متغیر توانایی و الگوهای رفتاری جدید کنار می آید. با بدتر شدن این بیماری، افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند اغلب به مراقبت های ویژه بیشتری نیاز دارند.

علائم آلزایمر

چه چیزی در مورد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر شناخته شده است؟

علم در مورد کاهش ریسک به سرعت در حال تکامل است و پیشرفت های بزرگ در دسترس است. به عنوان مثال، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد افرادی که عادات سبک زندگی سالم را اتخاذ می کنند – مانند ورزش منظم و مدیریت فشار خون – می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند. شواهد علمی رو به رشدی نشان داد رفتارهای سالمی که از سرطان، دیابت و بیماری قلبی پیشگیری می کند، ممکن است خطر زوال ذهنی شناختی را نیز کاهش دهد.

منبع نوشته: https://www.alz.org/alzheimers-dementia/10_signs و https://www.cdc.gov/aging/aginginfo/alzheimers.htm

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Iranآخرین به روز رسانی آمار کرونا در ایران: Loading...
کل موارد مبتلا به کرونا0
موارد مبتلای جدید0
کل فوت شدگان0
فوت شدگان اخیر0
کل بهبودیافتگان کرونا0
مبتلایان فعلی0
مبتلایان حاد0
Case/1M0
Deaths/1M0
Total Tests0
Tests/1M0