4 مرداد 1403

تقویت حافظه با مکمل مغز ویمکسیر

خاطرات ما بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت ما هستند. اما با افزایش سن، حافظه ما تضعیف می شود. برای بسیاری از افراد مسن، این کاهش حافظه  آنقدر جدی می شود که دیگر قادر به زندگی مستقل نیستند، که این یکی از بزرگترین ترس هایی است که بزرگسالان با افزایش سن دارند. خبر خوب این است که دانشمندان در مورد ظرفیت شگفت‌انگیز مغز ما برای تغییر و رشد ارتباطات عصبی جدید حتی در سنین بالا، اطلاعات بیشتری کسب کرده‌اند. این مفهوم به عنوان نوروپلاستیسیته شناخته می شود. از طریق تحقیقات بر روی نوروپلاستیسیته، دانشمندان کشف کرده اند که ظرفیت حافظه ما ثابت نیست، بلکه مانند پلاستیک انعطاف پذیر است. برای استفاده کامل از نوروپلاستیسیته، باید مغز خود را تمرین دهید و از بدن خود مراقبت کنید. این 20 نکته برخی از موثرترین روش ها برای تقویت حافظه هستند.

 1. چیز جدیدی یاد بگیرید:

  قدرت حافظه درست مانند قدرت عضلانی است. هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر می شود. شما باید مغز خود را دائماً در چالش نگه دارید. یادگیری یک مهارت جدید، راهی عالی برای تقویت ظرفیت حافظه شماست. فعالیت های زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما مهمتر از همه، شما باید چیزی را پیدا کنید که توجه کامل شما را جلب کند.

  در اینجا چند نمونه آورده شده است:

  • یک ساز جدید یاد بگیر
  • ساخت سفال
  • بازی های فکری مانند سودوکو یا شطرنج را انجام دهید
  • نوع جدیدی از رقص را یاد بگیرید، مانند تانگو
  • یک زبان جدید یاد بگیرید (تحقیقات انجام شده در سال 2007 نشان داد که صحبت کردن به بیش از یک زبان می تواند شروع مشکلات حافظه را در افراد مبتلا به زوال عقل به تاخیر بیندازد).
 2. تکرار و بازیابی کنید:

  هر زمان که اطلاعات جدیدی را یاد می گیرید، در صورت تکرار، به احتمال زیاد آن اطلاعات را به صورت ذهنی ثبت می کنید. تکرار، ارتباطاتی را که ما بین نورون ها ایجاد می کنیم، تقویت می کند. آنچه را که می شنوید با صدای بلند تکرار کنید. سعی کنید از آن در یک جمله استفاده کنید. آن را یادداشت کنید و با صدای بلند بخوانید. اما کار به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات نشان می دهد که تکرار ساده، اگر به تنهایی استفاده شود، یک ابزار یادگیری ناکارآمد است. بعداً باید بنشینید و فعالانه سعی کنید اطلاعات را بدون نگاه کردن به جایی که آنها را یادداشت کرده اید بازیابی کنید. آزمایش خود برای بازیابی اطلاعات بهتر از مطالعه مکرر است. تمرین بازیابی تجارب یادگیری طولانی مدت و معنادارتری ایجاد می کند.

 3. اطلاعات گروهی یا تکه ای:

  گروه‌بندی یا تکه‌بندی به فرآیند تقسیم اطلاعات تازه آموخته‌شده به تکه‌ها برای تولید تکه‌های کمتر و بزرگ‌تر از اطلاعات اشاره دارد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شده باشید که به خاطر سپردن یک شماره تلفن بسیار آسان تر است؛ اگر 10 رقم به جای یک شماره طولانی (5556378299) در سه بخش جداگانه (مثلاً 555-637-8299) گروه بندی شوند.

 4. از تمام حواس خود استفاده کنید:

  یکی دیگر از تاکتیک‌های خبره‌ های حافظه این است که برای کمک به حفظ اطلاعات فقط به یک حس تکیه نمی‌کنند. در عوض، آنها اطلاعات را به حواس دیگر مانند رنگ ها، طعم ها و بوها مرتبط می کنند.

 5. فورا به گوگل مراجعه نکنید:

  تکنولوژی مدرن جای خود را دارد، اما متأسفانه ما را از نظر ذهنی تنبل کرده است. قبل از اینکه گوشی خود را بخواهید و گوگل بپرسید، سعی کنید اطلاعات را با ذهن خود بازیابی کنید. این فرآیند به تقویت مسیرهای عصبی در مغز شما کمک می کند.

 6. GPS را گم کنید:

  یکی دیگر از اشتباهات رایج، تکیه بر GPS در هر بار رانندگی است. محققان در سال 2013 به منبع مورد اعتماد پی بردند که با تکیه بر تکنیک های پاسخ – مانند GPS – برای ناوبری، بخشی از مغز ما به نام هیپوکامپ را کوچک می کند که مسئول حافظه فضایی و انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت است. ضعیف بودن هیپوکامپ با زوال عقل و کاهش حافظه مرتبط است. اگر کاملاً گم نشده اید، سعی کنید به جای دنبال کردن دستورالعمل های روی GPS خود، با مغز خود به مقصد برسید. شاید از GPS برای رسیدن به آنجا استفاده کنید، اما از مغز خود برای بازگشت به خانه استفاده کنید. مغز شما از شما برای چالش اضافی تشکر خواهد کرد.

 7. خودت را مشغول کن:

  یک برنامه شلوغ می تواند حافظه اپیزودیک مغز شما را حفظ کند. یک مطالعه، برنامه های شلوغ را با عملکرد شناختی بهتر مرتبط دانست.

 8. طبق برنامه منظم بخوابید:

  هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. سعی کنید در تعطیلات آخر هفته روال خود را زیر پا نگذارید. این می تواند کیفیت خواب را تا حد زیادی بهبود بخشد.

 9. قبل از خواب از نمایشگرهای روشن خودداری کنید:

  نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش تلفن همراه، تلویزیون و کامپیوتر مانع از تولید ملاتونین می شود.ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری شما (ریتم شبانه روزی) را کنترل می کند. یک چرخه خواب با تنظیم ضعیف واقعاً می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد. بدون خواب و استراحت کافی، نورون های مغز ما بیش از حد کار می کنند. آنها دیگر نمی توانند اطلاعات را هماهنگ کنند و دسترسی به خاطرات را دشوارتر می کند. تقریباً یک ساعت قبل از خواب، دستگاه‌های خود را خاموش کنید و اجازه دهید مغزتان آرام شود.

 10. از این غذاها بیشتر بخورید:

  رژیم‌هایی مانند رژیم مدیترانه‌ای، DASH (رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا)، و رژیم غذایی MIND  چند چیز مشترک دارند. که شامل توانایی آنها در بهبود حافظه و کاهش خطر ابتلا به پارکینسون و بیماری آلزایمر است.

  این رژیم‌ها بر سبک غذا خوردن ما تمرکز دارند:

  غذاهای گیاهی، به ویژه سبزیجات سبز، برگ دار و انواع توت ها

  غلات کامل

  حبوبات

  آجیل و خشکبار

  مرغ یا بوقلمون

  روغن زیتون یا روغن نارگیل

  گیاهان و ادویه جات ترشی جات

  ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین

  ماهی های چرب منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا 3 نقش مهمی در ساخت سلول های مغز و عصبی دارد. آنها برای یادگیری و تقویت حافظه ضروری هستند.

 11. از این غذاها کمتر بخورید:

  طرفداران رژیم غذایی مدیترانه ای و MIND می گویند از مصرف غذاهای زیر اجتناب کنید:

  قند

  غذاهای فراوری شده

  کره

  گوشت قرمز

  غذاهای سرخ شده

  نمک

  پنیر

  قند و چربی با اختلال در حافظه مرتبط است. یک مطالعه اخیر بر روی انسان نشان داد که رژیم غذایی سرشار از چربی و قند – که در رژیم غذایی غربی رایج است – حافظه هیپوکامپ را مختل می کند. با این حال، این مطالعه بر پرسشنامه ها و نظرسنجی ها تکیه داشت که ممکن است به اندازه کافی دقیق نباشد.

 12. فیزیکی شدن:

  ثابت شده است که ورزش فواید شناختی دارد. اکسیژن و مواد مغذی را به بدن بهبود می بخشد و به ایجاد سلول های جدید در مغز کمک می کند که برای ذخیره سازی حافظه ضروری هستند. ورزش به خصوص تعداد سلول های هیپوکامپ را افزایش می دهد. نیازی به تمرین سخت نیست. برای مثال پیاده روی انتخاب بسیار خوبی برای تقویت حافظه است.

 13. استرس را مدیریت کنید:

  وقتی استرس دارید، بدنتان هورمون های استرس مانند کورتیزول ترشح می کند. نشان داده شده است که کورتیزول به میزان زیادی فرآیند حافظه مغز را مختل می کند. به ویژه توانایی ما در بازیابی خاطرات طولانی مدت منبع مطمئن. حتی در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که استرس و افسردگی باعث کاهش قدرت مغز می شود.

 14. اجتماعی شدن:

  انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند. تحقیقات نشان می دهد که یک سیستم حمایتی قوی برای سلامت عاطفی و مغز ما حیاتی است. یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که افرادی که زندگی اجتماعی بسیار فعال دارند کمترین کاهش حافظه را داشتند. فقط 10 دقیقه صحبت با شخص دیگری در طول روز باعث بهبود حافظه می شود.

 15. آب بنوشید:

  مغز شما بیشتر از آب ساخته شده است. آب به عنوان ضربه گیر برای مغز و نخاع عمل می کند. این به سلول های مغز ما کمک می کند تا از مواد مغذی استفاده کنند. بنابراین فقط مقدار کمی از دست دادن آب می تواند اثرات فاجعه باری داشته باشد. نشان داده شده است که کم آبی خفیف باعث انقباض مغز و اختلال حافظه می شود.

  حداقل 8 تا 10 لیوان آب در روز مصرف کنید یا اگر خیلی فعال هستید بیشتر.

 16. قهوه بنوشید:

  در واقع نشان داده شده است که کافئین حافظه را تقویت می کند و خطر ابتلا به پارکینسون و بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. اما این یکی با یک هشدار همراه است. مصرف بیش از حد کافئین، یا مصرف آن در اواخر روز، می تواند تأثیر معکوس داشته باشد، زیرا می تواند خواب را در افراد حساس مختل کند.

 17. مدیتیشن کنید:

  شواهد زیادی برای فواید مدیتیشن برای سلامتی وجود دارد. مدیتیشن به بهبود چندین عملکرد شناختی مانند تمرکز، تمرکز، حافظه و یادگیری کمک می کند. مدیتیشن ممکن است در واقع مغز را دوباره سیم کشی کند و ارتباطات بیشتر بین سلول های مغز را تشویق کند. راه های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد – ببینید کدام یک برای شما مناسب است.

 18. از طبیعت لذت ببرید:

  رفتن به طبیعت برای سلامت عاطفی و جسمی ما بسیار مهم است. لذت بردن از طبیعت را حتی می توان نوعی مدیتیشن در نظر گرفت. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که پیاده روی در پارک حافظه و توجه را در مقایسه با پیاده روی در شهر بهبود می بخشد. به همین ترتیب، طبق یک مطالعه در سال 2006، باغبانی روزانه خطر ابتلا به زوال عقل را تا 36 درصد کاهش می دهد.

 19. وزن اضافی را از بین ببرید:

  افرادی که بافت چربی بیشتری دارند نسبت به افرادی که بافت چربی کمتری دارند آب کمتری در بدن خود دارند. افراد دارای اضافه وزن نیز بافت مغزی کمتری دارند.  هر چه اضافه وزن بیشتر باشد، مغز شما بیشتر کوچک می شود و بر حافظه شما تأثیر می گذارد.

 20. از مکمل های مغز استفاده کنید:

داشتن یک سبک زندگی سالم  و مصرف برخی مکمل های دارویی مغز می تواند به تقویت حافظه و کاهش خطر زوال عقل کمک کند.

 

جهت مشاهده اطلاعات کامل محصول لطفا از محصول مکمل بینایی ویمکسیر بازدید فرمایید.

دیدگاه ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.