4 مرداد 1403

میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ

داده های جدید نشان می دهد که سرطان کولورکتال در بین افراد جوان افزایش می یابد و این بیماری معمولاً دیر تشخیص داده می شود، که در اینصورت درمان آن دشوارتر خواهد بود.

در همین حال ، موارد ابتلا به بیماری در بین افراد 65 و بالاتر در حال کاهش است. بین سالهای 1995 و 2019 ، نسبت تشخیص جدید سرطان روده بزرگ در افراد زیر 55 سال از 1 در 10 مورد به 1 در 5 مورد افزایش یافته است.

علیرغم کاهش جمعیت مسن ، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ در جوانان به این معنی است که سرطان کولورکتال سومین سرطان شایع در ایالات متحده و سومین علت اصلی مرگ و میر سرطان است.

ربکا سیگل ، MPH، نویسنده و مدیر ارشد علمی در انجمن سرطان آمریکا گفت: “ما می دانیم که نرخ ابتلا در جوانان در حال افزایش است، اما نگران کننده است که ببینیم کل جمعیت بیمار علی رغم کاهش تعداد در جمعیت مسن، در جوانان همواره در حال افزایش است.”

پیش بینی های جدید تخمین می زند که امسال 153،020 نفر به بیماری مبتلا می شوند و 52.550 نفر نیز خواهند مرد. این یافته ها این هفته در مجله CA منتشر شد: یک مجله سرطان برای پزشکان.

محققان همچنین دریافتند که بومیان آمریکایی زیر 65 سال به طور فزاینده ای به سرطان کولورکتال مبتلا می شوند. میزان سرطان کولورکتال در بومیان آلاسکا و سرخپوستان آمریکایی دو برابر افراد سفید پوست است. همچنین میزان مرگ و میر در بین بومیان آمریکایی تقریباً چهار برابر در مقایسه با افراد سفید پوست است.

مردان 33 ٪ در مقایسه با زنان بیشتر به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند. محققان گفتند که نرخ بالاتر به دلیل عواملی مانند “وزن اضافی بدن ، مصرف گوشت فرآوری شده و سیگار کشیدن است.

به طور کلی ، سرطان کولورکتال در بین افراد 50 تا 64 ساله تثبیت شده است. میزان این بیماری در افراد 54 سال و جوان تر 2٪ افزایش یافته است. میزان مرگ و میر سالانه در افراد جوان تر از 50 سال به طور پیوسته در حال افزایش است. در افراد 50 تا 54 سال 0.6٪ است.

 

منابع:

American Cancer Society: “American Cancer Society Releases New Colorectal Cancer Statistics; Rapid Shifts to More Advanced Disease and Younger People.”

CA: A Cancer Journal for Clinicians: “Colorectal cancer statistics, 2023.”

https://www.webmd.com/

 

دیدگاه ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.